Meriden.pl » Zapalenie stawu skronowo- żuchwowego


Zapalenie stawu skroniowo- żuchwowego inaczej zwane zespołem Costena, objawia się bólem w okolicy skroniowo- żuchwowej, do tego stopnia, że pacjent napotyka trudności podczas mówienia i jedzenia. Ból najczęściej promieniuje na inne części ciała np. ucho czy szyję. Jakie są jego przyczyny? Jak poradzić sobie z uśmierzeniem bólu?

Zespól Costena jest rzadko diagnozowanym schorzeniem, które dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, głównie pomiędzy 20-40 rokiem życia. Z powodu tak małego odsetka poprawnie diagnozowanych pacjentów, nieduża liczba otrzymuje fachową pomoc. Odpowiednia diagnostyka opiera się o badanie rentgenowskim w zwarciu i rozwarciu szczęki.

Nieprawidłowa budowa stawu skroniowo-żuchwowego wpływa na wzrost ciśnienia w jej obrębie co z kolei, daje się odczuć na sąsiadujących tkankach miękkich oraz nerwach.

W zespole Costena głównym objawem jest samoistny ból w okolicach twarzy (skroni, żuchwy), pojawiają się trudności z połykaniem, jedzeniem. Pacjenci skarżą się, że ból promieniuje do ucha, nosa, oka, skroni lub potylicy. Bardzo często objawami, jakie występują, są trzaski, przeskakiwanie w stawie, problemy ze wzrokiem, szumy w uszach, bóle zębów, ból pod oczami.

Gdzie można upatrywać się przyczyn choroby?

- częste zapalenie okolicznych tkanek (np. zapalenie ucha, zapalenie korzeni zębowych, zapalenie ślinianek),

- wszelkie urazy żuchwy,

- bruksizm, czyli zgrzytanie zębami,

- osteoporoza, dna moczanowa,

- niedobór białka, która prowadzi do wyniszczenia tkanek,

- reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienie krążków stawowych,

- nieprawidłowo wykonane zabiegi stomatologiczne,

- uwarunkowania okluzyjno- anatomiczne,

- złe nawyki- nienaturalne pozycja trzymania telefonu podczas rozmowy (pomiędzy barkiem  a żuchwą).

Sposoby leczenia

Leczenia powinien podjąć się doświadczony stomatolog, który dostosuje leczenie do  problemu. Najczęściej leczenie opiera się o podawanie leków przeciwbólowych, rozkurczowych i przeciwzapalnych. Jeżeli pacjentowi taka forma leczenia nie przynosi poprawy, stosuje się blokady okołostawowe. Zdarza się, że lekarz stomatolog zaleci założenie specjalnej szyny na zęby. Podczas leczenia bardzo pomocne są masaże i ćwiczenia rozluźniające szczękę. Można szukać pomocy w fizykoterapii, która oferuje takie sposoby jak magnetoterapia, krioterapia czy laseroterapia.

Pacjenci mają także możliwość skorzystania z domowych metod leczenia dolegliwości. Na pewno warto wprowadzić zmiany w diecie, poprzez zastąpienie twardych pokarmów bardziej płynnymi, należy zrezygnować z żucia gumy, aby niepotrzebnie nie nadwyrężać żuchwy.

Warto zastanowić się nad swoimi nawykami i je wyeliminować na przykład obgryzanie paznokci czy podpieranie brody na łokciach.