Meriden.pl » Poszukaj zdrowia w swoim ogrodzie


Zdrowie z ogrodu

W naszym przydomowym, niedużym ogrodzie znajdziemy kilka roślin, które powinniśmy pokochać miłością prawdziwą. Dobroczynne działanie tych ziół jest znane od lat, jeżeli jeszcze nie zaplanowaliście swojego zielnika w ogrodzie, na balkonie lub w doniczkach na tarasie, zróbcie to! na pewno nie pożałujecie. Zioła nie służą nam tylko i wyłącznie do poprawy walorów smakowych przygotowywanych potraw, są one także naturalnymi lekarstwami, których zastosowanie znały bardzo dobrze nasze babki i prababki. 

1.      Rumianek pospolity

Wyciąg zaparzony z jego koszyczków, ma działanie przeciwzapalne, pomaga w leczeniu odleżyn jamie ustnej spowodowanych przez protezy zębowe. Działa również zewnętrznie przy stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, dziąseł oraz gardła,

2.      Szałwia

Wyciąg z jej kwiatów ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne. Zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, łagodzi drobne krwawienia.

3.      Tymianek

Ma on działanie przeciwbakteryjne i aseptyczne,  dlatego łagodzi infekcje gardła jamy ustnej. Ponadto działa odkażająco na kanały zębowe.

4.      Aloes

Charakteryzuje go działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, głownie stosuje się go przy odleżynach i otarciach spowodowanych protezami zębowymi i krwawieniem dziąseł. Regeneruje błonę śluzową i pobudza odporność, która jest niezbędna podczas procesu gojenia ran.

5.      Nagietek

Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwzapalne. Zastosowanie naparu z jego koszyczków przyśpiesza gojenie ran. Zewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła.

6.      Dąb

Jego kora ma magiczną moc! Kora dębu ma w swoim składzie garbniki, które maja właściwości ściągające bakteriobójcze. Napar z kory dębu służy do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej.

7.      Arnika górska

Przy zewnętrznym stosowaniu, jej koszyczki kwiatowe zmniejszają obrzęki, krwiaki, przyspieszają gojenie się otarć naskórka. Skuteczna przy leczeniu siniaków. Ponadto w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.