Meriden.pl » Kiedy boli ząb


Ból zęba

Ból zęba jest powszechną dolegliwością, większość ludzi chociaż raz w życiu doświadczyła tego nieprzyjemnego uczucia, czy to z powodu nadwrażliwości czy poważniejszej choroby. Pewne jest to, że nie należy lekceważyć żadnych objawów, które odczuwamy gdyż mogą one prowadzić do poważnych komplikacji. Zawsze należy udać się do lekarza, aby sprawdzić gdzie tkwi przyczyna naszych problemów.

Ból zęba określany jest jako najbardziej uciążliwy ból fizyczny dla człowieka. Faktycznie, ból zęba może mieć różne objawy, łagodne lub ostre, które utrudniają codzienne funkcjonowanie do tego stopnia, że domowe leki przeciwbólowe stają się codziennością. Zwlekanie z wizytą u lekarza jest najgorszą z możliwych decyzji, gdyż ból powróci ze zdwojoną siłą. Ból zęba nie jest stanem normalnym, jest on reakcją na nieprawidłowości w organizmie, dlatego nie powinniśmy go lekceważyć. Najczęstszą przyczyną bólu jest próchnica zębów i nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ale ból mogą powodować także stany zapalne pochodzące od dziąseł, infekcje miazgi czy okostnej, reakcja nadwrażliwości, nieprawidłowo przeprowadzony zabieg lub na skutek urazu.

Nagły ból zęba, który pojawia się na skutek kontaktu z ciepłymi lub zimnymi napojami może być przejawem nadwrażliwości zębów. Ból prowokować mogą także słodkie przekąski, gazowane napoje czy kwaśne produkty. Gdy zmagamy się z nadwrażliwością zębów, zębina przez kanaliki zębinowe przewodzi impuls do miazgi, czyli tej najbardziej unerwionej tkanki zęba. Pojawiający się przeszywający, krótkotrwały ból, który ustępuje, jest odpowiedzią na nadwrażliwość zębów. Nadwrażliwość da się zredukować poprzez zmianę codziennych nawyków żywieniowych lub lepszą higienę jamy ustnej, jeżeli domowe metody nie pomagają należy udać się do stomatologa, który przy zastosowaniu specjalnych preparatów zamykających kanaliki zębowe, pomoże uśmierzyć ból.

Sprawa komplikuje się, gdy ból staje się chroniczny, pulsacyjny może to oznaczać, że próchnica obecna w jamie ustnej przedostała się i uszkodziła miazgę. Początkowo próchnica rozwija się na zewnętrznych tkankach i obejmuje szkliwo, koronę. Dopiero później bakterie docierają do miazgi i uszkadzają ją, powodując ból. Ból wynikający z jej uszkodzenia pojawia się najczęściej w momencie pochylania, leżenia lub podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów. Jeżeli w porę nie podejmiemy leczenia miazgi to dojdzie do jej całkowitego uszkodzenia.

Gdy mamy do czynienia z silnym bólem, któremu towarzyszy obrzęk, którego nie da zwalczyć się dostępnymi środkami przeciwbólowymi, mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem miazgi zębowej i jej martwicy. Do najczęstszych objawów należą: zapalenie tkanek okołopowierzchniowych, ropień zębowy lub torbiel korzeniowy. Przy zapaleniu tkanek okołopowierzchniowych, towarzyszy uczucie bólu okolicy wierzchołkowej zęba. Ropień zębowy objawia się ostrym, ciągłym i samoistnym bólem, któremu towarzyszy obrzęk twarzy, powiększone węzły chłonne, gorączka lub przetoka (ropny guzek na dziąśle, w miejscu gdzie osadzony jest chory ząb). Pojawienie się ropnia zębowego wymaga natychmiastowego leczenia, gdyż staje się niebezpiecznym ogniskiem zapalnym w organizmie. Bakterie, które znajdują się w ropniu mogą przedostać się do krwioobiegu docierając do serca, nerek, wątroby czy mózgu. Bardzo niebezpieczną sytuacją jest ropień u kobiet w ciąży gdyż ogólne zakażenie od zęba może być czynnikiem ryzyka przedwczesnego porodu lub poronienia. W przypadku gdy zaobserwujemy takie objawy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż sytuacja będzie wymagała leczenia kanałowego, antybiotykoterapii, leczenia chirurgicznego lub usunięcia zęba. Bagatelizowanie objawów chorobowych w jamie ustnej prowadzić może do powikłań m.in. torbieli i zgorzeli zębowych, zapalenia zatok, zapalenia nerwów czaszkowych, zapalenia zakrzepowego żył twarzy, zapalenia mózgu lub ropnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeżeli pojawia się ból całej szczeki, to może on być spowodowany problematycznymi zębami mądrości. Bardzo często ich wyrzynanie łączy się z bólem. Zęby mądrości mogą boleć nie tylko podczas wyrzynania, mogą one być także źle ułożone pod dziąsłem, uciskać nerwy, które powodują u nieświadomego pacjenta ból.