Meriden.pl » Szczoteczka to nie wszystko. Doradzamy jak dbać o higienę jamy ustnej, aby długo cieszyć się zdrowym uśmiechem.”


Szczoteczka to nie wszystko. Doradzamy jak dbać o higienę jamy ustnej, aby długo cieszyć się zdrowym uśmiechem

Niepodważalnie kluczową rolę w profilaktyce zdrowej jamy ustnej, odgrywają regularne wizyty u stomatologa (co najmniej dwa razy w roku).  Podczas takiej wizyty, należy raz w roku korzystać z zabiegu ściągania kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, piaskowania, które usuwa wszelkie osady gromadzące się w nierównościach oraz zabiegu fluoryzacji, który ma za zadanie zabezpieczyć nasze zęby. A jak z codzienną profilaktyką? To nasze rutynowe czynność sprawiają, że zęby są zdrowe i czyste,  dziąsła różowe, a w jamie ustnej nie namnażają się bakterie. Klucz do sukcesu stanowią cztery filary: odpowiednia szczoteczka do zębów, nić dentystyczna, pasta do zębów, płyn do płukania jamy ustanej.

  Szczoteczka do zębów

Myjąc zęby powinniśmy wybierać takie szczoteczki, które mają miękkie włosie lub ewentualnie średnio twarde. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń dziąsła i odsłonięcia szyjek zębowych. Pamiętajmy o tym, że końcówkę lub samą szczoteczkę należy bacznie obserwować i wymieniać wówczas, gdy uznamy, że włosie naszej szczoteczki nie nadaje się już do użycia. Bardzo ważny jest czas szczotkowania zębów. Zalecenia stomatologów to dwie minuty dwa razy dziennie. Natomiast coraz częściej wśród lekarzy pojawiają się opinie, że należy myć zęby tak długo aż poczuje się, że są idealnie czyste. Pamiętajmy także o czyszczeniu języka, podniebienia, policzków, przecież tam także mamy styczność z  bakteriami i bez wątpienia, ich namnażaniem. Na rynku dostępne są szczoteczki, które mają nakładki przeznaczone specjalnie do czyszczenia języka. NIE DOCISKAJ- NIE SZORUJ- WYMIATAJ

Bardzo ważny jest sposób w jaki myjemy zęby i jaki ruch wykonujemy, niestety nie każdy wie jak właściwie to robić. Nie powinniśmy szorować, dociskać ani praktykować ruchów obrotowych. Najkorzystniejszy jest ruch wymiatający, który jako jedyny sprawia, że bakterie po prostu zostają wymiecione z naszych przestrzeni miedzyzębowych. Stając przed wyborem szczoteczki, warto sięgnąć po szczoteczki soniczne, dzięki którym mycie zębów staje się mniej skomplikowane.

Nić dentystyczna

Must-have codziennej higieny jamy ustnej jest właśnie nić dentystyczna.Tak często przez nas zapominana, a taka pomocna. Może zdarzyć się tak, że nasza szczoteczka nie dotrze we wszystkie przestrzenie międzyzębowe, wtedy na ratunek przybywa nam nić dentystyczna. Używanie jej jest bardzo łatwe. Po każdym szczotkowaniu należy owinąć kawałek nici dentystycznej wokół palców, napiąć nić i umieścić między zębami. Zawiń ją wokół zęba na kształt litery C i delikatnymi ruchami w górę i dół czyść przestrzenie międzyzębowe, uważając na dziąsła.

Pasta do zębów

Czy myjąc zęby zastanawiamy się nad tym czym właściwie je myjemy? Odpowiednia pasta do zębów jest bardzo ważna dla zdrowia jamy ustnej, tak samo jak szczoteczka. Pomaga usunąć kamień nazębny, nagromadzenie bakterii oraz zwalcza paradontozę. Skład pasty różni się ze względu na właściwości np. wybielające lub łagodzące przy nadwrażliwości zębów. Najczęściej jednak w pastach znajdziemy fluor, który wzmacnia szkliwo i zabezpiecza przed próchnicą, węglan wapnia, który ma właściwości ścierające, gliceryna lub sorbitol, który zapobiega wysychaniu pasty oraz substancje smakowe. Najważniejsze jest aby pasta była bezpieczna i spełniała działanie, które jest opisane na opakowaniu. Należy czytać skład i dobierać pastę do swoich, indywidualnych potrzeb. Jeżeli zmagamy się z nadwrażliwością zębów, szukajmy w składzie pasty azotanu potasu, jeżeli natomiast cierpimy z powodu zapalenia dziąseł szukajmy difosforanów.

Płyn do płukania

Warto sięgać po płyny do płukania jamy ustnej. Są one pomocne w codziennej profilaktyce dbania o jamę ustną gdyż zabijają bakterie, docierają w trudno dostępne miejsca, zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej oraz odświeżają nasz oddech. Sięgajmy po płyny, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu, który wysusza śluzówkę.Na rynku dostępne są także szczoteczki międzyzębowe, które pełnią taką samą funkcję jak nici dentystyczne, czyszczą przestrzenie międzyzębowe z zalegających resztek pokarmu. W zasięgu naszych portfeli są również irygatory do zębów, czyli urządzenia, które mieszają powietrze z wodą i generując strumień punktowy, przemywają przestrzenie międzyzębowe. Pamiętajmy aby dbać o nasze zęby zawsze, nie tylko od święta.