Meriden.pl » Poradnik rodzica


Nie zna życia ten, kto nie poznał gniewu zbuntowanego przedszkolaka, który nie będzie mył zębów i już.

 Wdrażanie prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej od najmłodszych lat jest niesłychanie ważne, to ów nawyk jest kluczowy dla późniejszego zdrowia waszych pociech. Niestety nauka dziecka jak prawidłowo myć zęby i żeby je w ogóle myć, nie należy do łatwych zadań, wręcz wymaga od nas spokoju Mistrza Yody. Rodzice, zanim postanowicie, że to wszystko nie ma sensu i, że nie dacie rady, pamiętajcie, że małego buntownika nie weźmiemy prośba ani groźbą, a podstępem. I oto właśnie przygotowaliśmy dla was mały poradnik.

1.      WIZYTA U PANI HIGIENISTKI

Jest to świetny pomysł na to aby dziecko z usta profesjonalisty dowiedziało się jak czyścić ząbki. Przecież wiemy, że słowa Pani Doktor są świętością.

2.      DAJ WYBÓR

Pozwól dziecku wybrać sobie szczoteczkę. Wybierzcie się do sklepu, albo pobuszujcie po Internecie w poszukiwaniach TEJ jedynej, idealnej. Gdy dziecko ma możliwość wyboru, chętniej sięgnie po szczoteczkę, w końcu samo ją wybrało.

3.      SZCZOTECZKA SZCZOTECZCE NIERÓWNA

Podczas poszukiwań idealnej szczoteczki warto szukać szczoteczek, które dodatkowo zachęcą twoje dziecko do korzystania z niej. Dodatkową zachęta na pewno może być kolor i kształt szczoteczki, 2 minutowy timer czy też wbudowana lampka LED, która stanie się dodatkowa atrakcją dla dziecka.

4.      GRUNT TO DOBRA ZABAWA

Postarajcie się aby cały proces był okraszony atmosferą zabawy. Opowiadanie samodzielnie wymyślonej bajki o Zębowej Królowej i  Złym Robaczku Próchniaczku czy też wspólne śpiewanie piosenek (uwierzcie mi, że szlagier Fasolek ciągle działa). „Szczotka, pasta. kubek, ciepła woda”, to jest to co powinniście mieć zawsze pod ręką. Warto wypróbować także zabawę w nazywanie zębów- trzonowce mogą stać się słonikami, kły mogą być małymi dzikami, a te z przodu zajączkami. I tak zaczyna się zabawa w czyszczenie słoników, małych dzików i stada zajączków- śmiechom nie będzie końca. Jednymi słowy: puśćcie wodze swej fantazji i bądźcie kreatywni!

5.      NAKLEJKI I NAGRODY

Wiemy bardzo dobrze, że dzieci uwielbiają drobne nagrody za wykonaną czynność. Uwielbiają kolekcjonować naklejki i pieczątki, dlatego warto zaopatrzyć się w mały zestaw motywujący.

6.      ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

Dzieci biorą przykład ze swoich rodziców dlatego myjcie zęby razem, niech poranne i wieczorne mycie zębów stanie się waszym wspólnym rytuałem. Możecie wtedy przekazywać dziecku wskazówki jak myć aby umyć dobrze J. Pamiętaj także o tym, aby po każdej twojej wizycie u stomatologa, pozytywnie wypowiadać się o tym co cię tam spotkało.

7.      SMACZNE PASTY

Smak coca-coli, poziomek czy gumy balonowej? Żaden problem. Sprawi on , że twoja pociecha chętniej będzie z takiej pasty do zębów korzystać.

 

Powodzenia!

Niech moc będzie z Wami