Meriden.pl » Ja prawidłowo mierzyć temperaturę ciała dziecka?


Jak zmierzyć temperaturę ciała dziecka?

Każdy rodzic stający przed gorączkującym dzieckiem, ma w głowie te same dylematy- Czy to już gorączka? Czym zmierzyć temperaturę aby wynik był prawidłowy? Gdzie ją zmierzyć aby pomiar był najdokładniejszy? Definicja podstawowej temperatury ciała mówi, że jest to najniższa temperatura osiągana po odpoczynku, mierzona zaraz po przebudzeniu przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Temperatura ciała zależy od kilku czynników i zaliczyć do nich możemy: płeć, porę dnia (wieczorem temperatura jest wyższa niż o poranku) oraz wiek. Biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne, zaliczamy do nich: temperaturę otoczenia, odczuwany przez dziecko głód, gorącą lub zimną kąpiel,  wysiłek fizyczny czy stres. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kilku krotne zmierzenie temperatury dziecku w momencie gdy jest zdrowe, zapisanie wyniku pomiaru i traktowanie go jako punkt odniesienia w momencie gdy będziemy zmagać się z podwyższoną temperaturą. Nie do końca prawdą jest, że ciało każdego człowieka musi mieć prawidłową temperaturę, która wynosi przyjęte 36,6 ̊C. Nasze ciała różnią się od siebie, każde ciało charakteryzuje indywidualna temperatura, która może ulec małym modyfikacjom. Pamiętajmy również, że różnice  temperatur będą wynikały z miejsca dokonywania pomiaru, każda część ciała charakteryzuje się pewnym zakresem wartości prawidłowych, który to zakres może różnić się aż o 1 ̊C.

DZIECI DO 3 MIESIĄCA ŻYCIA

Temperaturę zmierzyć można w odbycie, w uchu, w ustach, pod pachą, na czole. Decydując się na pomiar w różnych częściach ciała trzeba pamiętać, że wynik będzie się różnił np. temperatura w odbycie będzie wyższa niż temperatura w jamie ustnej ( 0,3-0,6 ̊C), która ta z kolei jest wyższa niż mierzona pod pachą. Niemniej jednak, dla dzieci do 3 miesiąca życia, pomiar w odbycie jest najdokładniejszy. Amerykańska Akademia Pediatrii to właśnie tę metodę poleca młodym rodzicom, jako najdokładniejszą. O czym należy pamiętać decydując się na tę metodę?


1. Na pewno, że temperatura graniczna w odbycie, która decyduje o gorączce to temperatura 38 ̊C.

2. Korzystając z tej metody należy zaopatrzyć się w kilka termometrów i jeden przeznaczyć tylko do takiej metody, i tylko dla jednego dziecka.  

3.  Przed każdorazowym użyciem termometru należy dokładnie oczyścić końcówkę alkoholem lub wodą z mydłem, po czym dokładnie opłukać zimną wodą.

4.  Użycie oliwki bądź kremu, który nada termometrowi poślizgu ułatwi zadanie.

5.  Pomiaru należy dokonać albo brzuszkiem w dół albo do góry, unosząc nóżki odpowiednio rozluźniamy pośladki i na głębokość max 1,5 cm wsuwamy termometr.

DZIECI W WIEKU 3-5 LAT

Gdy dziecko osiąga wiek przedszkolny, najlepszą metodą pomiarową jest mierzenie temperatury w uchu i na czole, gdzie zakres wynosi 35,8 ̊C - 38,0 ̊C.

1. Należy delikatnie odchylić ucho dziecka i wprowadzić termometr delikatnie do przewodu słuchowego.

2. Zwróć uwagę czy w uchu nie znajduje się nadmiar woskowiny, która mogłaby zafałszować wynik pomiaru.

3. Jeżeli wynik mieści się w przedziale 35,8 ̊C - 38,0 ̊C temperatura jest odpowiednia.

4. Pamiętajmy, że pomiaru dokonujemy na środku czoła, nie na skroni.

DZIECI POWYŻEJ 5 ROKU ŻYCIA

Dla starszych dzieci dobrym rozwiązaniem jest mierzenie temperatury w jamie ustnej. Zakres prawidłowych wyników kształtuje się pomiędzy wartościami 35,5 ̊C- 37,7 ̊C. Pomiaru należy dokonać uwzględniając wcześniej zjedzony posiłek czy wypite płyny (gorąca herbata zawyży wynik).W naszym kraju najczęściej mierzy się temperaturę pod pachą, należy jednak pamiętać, że jest to miejsce nie odzwierciedlające temperatury wewnątrz ciała, charakteryzuje się ono raczej niską czułością. Zakres prawidłowych wartości wynosi 34,7 ̊C – 37,3 ̊C.

 

KIEDY UDAĆ SIĘ Z DZIECKIEM DO LEKARZA?

W przypadku gorączki u noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia każdorazowo udajemy się do lekarza, nie lekceważymy objawów gdyż mogą one prowadzić do poważnych uszkodzeń w organizmie. Z dziećmi pomiędzy 3 a 5 miesiącem życia udajemy się do lekarza wówczas gdy temperatura osiągnęła poziom 38,5 ̊C. Dzieci powyżej 6 miesiąca życia, jeżeli ich stan nie budzi podejrzeń, możemy leczyć w domu podając leki przeciwgorączkowe, starając się samodzielnie zbić temperaturę. Jeżeli gorączka nie ustępuje po 5 dniach należy udać się do lekarza.